Quartet Hakkında

Onur Şenler - İbrahim Aydoğdu - Yaz Irmak - Köklü Yiğit Tan
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yetenekli ve başarılı dört genç viyolonselcisi ustalıklarını kurdukları CSO Cello Quartet ile birleştirdiler.Grup kendi düzenlemelerinden de oluşan klasikten tangoya, jazz'dan film müziklerine ve tanınmış türk ezgilerine kadar uzanan geniş repertuvarı ile Türkiye'nin en renkli ve beğenilen gruplarından biri olma yolunda ilerliyor. CSO Cello Quartet, şehir içinde ve dışında gerçekleştirdiği konserler ile dört viyolonselin güçlü ve eşsiz tınısını seyirci ile buluşturuyor.


Onur Şenler

Sanat yaşamına 7 yaşında piyano ile başlayan sanatçı, 9 yaşında devam ettiği viyolonsel çalışmalarını Prof.Çağlayan Ünal ve Prof.Doğan Cangal ile sürdürdü. İlk resitalini 16 yaşında verdi. Hacettepe Oda Orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışı turnelerine katıldı. Genç türk bestecilerinin viyolonsel-piyano için yazılmış eserlerinin ilk seslendirişlerini gerçekleştirdi. Bu sırada kurduğu Hacettepe Viyolonsel Dörtlüsü ile Şehir içi ve dışında başarılı konserler yaptı. Öğrenimi boyunca Prof.Peter Bruns, Prof.Peter Hörr, Prof.Alexander Rudin, Prof.Young-Chang-Cho gibi tanınmış sanatçılarla dersler yaptı. Mezuniyet senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın açtığı sınavı kazanarak oradaki görevine başladı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ve Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası eşliğinde A.Dvorak si minör Viyolonsel konçertosunu, Orkestra Akademik Başkent ile J.Haydn 2 numaralı  Viyolonsel Konçertosunu solist olarak seslendirdi. Kurucusu olduğu Ensemble Ankara Oda orkestrası topluluğu ve Ankyra Yaylı Çalgılar Quartet'i ile ülkemizin çeşitli şehirlerinde ses getiren konserler yapan sanatçı, Camerata Ankara ve AFO Solistleri ile yaptığı oda müziği kariyerinin yanı sıra solo kariyerine de devam etmektedir.


İbrahim Aydoğdu

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalışmalarını Yrd.Doç.Nuray Eşen ile tamamlayan sanatçı, mezuniyetinin ardından Budapeşte’de Franz Liszt Müzik Akademisi’nde yaptığı resitalde performansından dolayı büyük beğeni kazanarak konser teklifleri aldı. Öğrenimi süresince Marcio Carnerio, Alexander Rudin, Raphael Wallfisch, Phillippe Müller, Mikos Perengi, Csaba Onczay, György Nador gibi ustalarla çalışma fırsatı buldu. Bir dönem Hacettepe Senfoni Orkestrasının çello grup şefliğini üstlenen sanatçı, yurt içi ve yurt dışında başarılı konserler yaptı. Aynı dönemde orkestra eşliğinde C.Saint-Saens Viyolonsel Konçertosunu seslendirdi. Çeşitli oda müziği topluluklarıyla çok sayıda bestecinin eserlerini seslendiren sanatçı, CSO’da viyolonsel sanatçısı olarak görev yapmakta, aynı zamanda CSO Cello Quartet ile birlikte parlak kariyerine devam etmektedir.


Yaz Irmak

10 yaşında Prof.Ali Doğan ile viyolonsel çalışmalarına başlayan Yaz Irmak, öğrenimi boyunca Marina Tarasova, Alexander Rudin ve Philippe Muller gibi profesörlerle ustalık dersleri yapmış, başarılı resitaller ve oda müziği konserleri gerçekleştirmiştir. Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde C.Saint Saens Viyolonsel Konçertosu, Orkestra Akademik Başkent eşliğinde Vivaldi Viyolonsel Konçertosu ve CSO eşliğinde O.Respighi – Adagio con variazoni seslendirdiği önemli solo konserleri arasındadır. Bir dönem Orkestra Akademik Başkent’in ve Akdeniz Gençlik Orkestrasının grup şefliğini yapan sanatçı 2007 itibariyle CSO çatısı altında görevini sürdürmekte, solo ve oda müziği kariyerini başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.


Köklü Yiğit Tan

Çalışmalarına küçük yaşta başlayan sanatçı, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Doğan Cangal ile öğrenimini tamamladıktan sonra Almanya’nın Detmold şehrinde Prof.Marcio Carniero ile yüksek lisans çalışmasını bitirmiş, o yıllarda Auryn quartet ile oda müziği, Phillip Müller, Mstislav Rostropovich, Peter Bruns, Peter Hörr, Matias de Oliviera Pinto gibi profesörler ile solo çalışmalar yapmıştır.Kariyerine Eos Quartet ve Prima Quartet ile devam eden Yiğit Tan, Almanya’nın sayısız şehrinde gerçekleştirdiği konserlerde önemli kritikler almış, yaptığı konser kayıtları radyolarda yayınlanmıştır.Detmold Kammerorchester ile 4 yıl grup şefliğinin ardından Stuttgart Philharmonie sınavlarını kazanan sanatçı 2007 yılı itibariyle CSO’da görevini sürdürmektedir.